Mazacie prostriedky, mazivá majú významne postavenie v prevádzke strojov a zariadení.
V technickej praxi je úlohou mazív zabrániť priamemu kontaktu povrchov pri ich vzájomnom pohybe a tak zmenšiť trenie a jeho dôsledok, opotrebovanie.
Mazacie prostriedky, mazivá sa z hľadiska skupenstva delia na:
- plynné (vzduch, hélium, dusík a iné)
- kvapalné (ropné, syntetická, rastlinné oleje, voda a iné)
- plastické mazivá
- tuhé (grafit, MoS2, PTFE a iné).
Mazivo okrem toho, že zabezpečuje správne mazanie strojov a zariadení, tak nám poskytuje pri vykonávaní tribotechnickej diagnostiky dôležité informácie o ich technickom stave. Nové výkonnejšie stroje a tým náročnejšie prevádzkové podmienky, ako sú vyššie prevádzkové teploty, otáčky, vysoké a nepravidelné zaťaženie, menšie kompaktné konštrukcie, menšie olejové náplne, vyššie obehové číslo mazacieho oleja si vyžadujú aj nový sortiment mazív. Moderné mazivá, majú vyššiu tepelnú a oxidačnú stabilitu, dlhšiu životnosť, lepšie trecie vlastnosti, majú vplyv na zníženie spotreby pohonných látok a energií, a tiež priaznivý vplyv na životné prostredie. Vzhľadom na predpokladaný vývoj v oblasti konštrukcie nových a výkonnejších strojov, požiadaviek na predĺženie životnosti mazív a tiež ochranu životného prostredia možno očakávať v najbližšej budúcnosti významné zmeny aj v sortimente mazacích prostriedkov, mazív.
Súčasný stav vo svete
Pozornosť budeme venovať najmä mazacím prostriedkom, mazivám, a ich vývoju, ktorý možno očakávať v najbližších rokoch. Vzhľadom na to uvádzame na obrázku č.1 všeobecne citovanú percentuálnu spotrebu mazív podľa jednotlivých odvetví. Podľa dostupných informácií celosvetový nárast spotreby mazacích prostriedkov sa odhaduje o 2,4 % ročne.
Obrázok č.1
Súčasný stav na Slovensku
Ročná spotreba mazacích prostriedkov, mazív v Slovenskej republike sa odhaduje na cca 40 000 ton. Z toho množstva je cca 16 000 ton mazív pre mobilné prostriedky, tzv. automobilových mazív a 24 000 ton mazív pre priemyselné aplikácie. Pre zaujímavosť ročná spotreba mazacích prostriedkov, mazív začiatkom 80. rokoch minulého storočia na Slovensku bola cca 90 000 ton. V súčasnosti sa na Slovensku vyrába len nepatrné množstvo zo spotrebovaných mazív. Viac ako 95% sa dováža. Na obrázku č. 2 je členmi SAPPO odhadovaná percentuálna spotreba na Slovensku podľa odvetví použitia.
Obrázok č. 2